گزارش برگزاری دوره دوم

دومین همایش ملی کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی، به همت کانون کارآفرینی، سازمان ملی کارآفرینی کشور و موسسه فرهنگی هنری مهستان و برای معرفی الگوهای موفق در این حوزه برگزار شد. در این همایش که با استقبال گسترده شرکت‌های مطرح کشور، فعالان کارآفرینی، مشاوران حوزه کسب و کار و مدیریت و کارآفرینان پیشرو، در تاریخ ۸ تیرماه ۱۴۰۰ در مرکز همایشهای سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار شد، شرکت‌کنندگان پس از برگزاری دو پنل تخصصی با موضوعات کارآفرینی و مسئولیت‌ اجتماعی و سخنرانی مهمانان مراسم، با برترین شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه کارآفرینی و مسئولیت‌های اجتماعی با اهدای لوح سپاس و جایزه همایش آشنا شدند.

اعضای پانل اول: سرکار خانم دکتر سیده فاطمه مقیمی عضو هیئت رئیسه اتاق یازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران، سرکار خانم دکتر کتایون سپهری (مدرس کارآفرینی)، خانم دکترغفوری (مدرس کارآفرینی)، آقای مهندس فنایی (کارآفرین پیشکسوت و عضو هیئت نمایندگان اتاق بزارگانی) ، با موضوع کارآفرینی و ارائه تجربیات موفق خود به ایراد سخنرانی پرداختند.

اعضای پانل دوم: جناب آقای دکتر محمدرضا زالی (عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران)، خانم دکتر سیده فاطمه حسینی (مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، خانم دکتر سولماز صادق نیا (ریاست کمیسیون کسب و کار سازمان ملی کارآفرینی) و آقای مهندس عرفان منش (مدیرکل آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای)، با موضوع مسئولیت اجتماعی به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر طاهری رئیس اداره استاندارد استان تهران، دکتر کیانی بختیاری ریاست سازمان مدیریت صنعتی، خانم دکتر ابتکار معاونت امور زنان ریاست جمهوری، آقای موسوی لارگانی رئیس فراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی، آقای دکتر زالی عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران از جمله سخنرانان این همایش بودند که در بخش‌های مختلف همایش درباره جایگاه مسئولیت‌ اجتماعی در حوزه کارآفرینی و بنگاه های اقتصادی به ایراد سخنرانی پرداختند.

مسئولیت اجتماعی فقط تاسیس خیریه نیست
سیده فاطمه مقیمی رئیس کانون آفرینی، و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران به عنوان یکی از برگزارکنندگان و اولین سخنران این همایش به ایراد سخنرانی و خیرمقدم به حاضران پرداخت.
وی همچنین در گفت‌و‌گو با صمت درباره ضرورت توجه به موضوع مسئولیت اجتماعی در در فعالیت‌های کارآفرینان کشور عنوان کرد: یکی از دلایلی که برگزارکنندگان این همایش به دنبال شکل‌گیری چنین گردهمایی بودند برنامه‌ای با اثرگذاری درازمدت بود. ما به دنبال این بودیم که بتوانیم باری را از دوش بنگاه‌های اقتصادی برای شناخت و پیگیری مسئولیت اجتماعی برداریم و تغییر نگاه به موضوع کارآفرینی را ایجاد کنیم.
وی در این باره افزود: یکی از ماموریتهایی که ما در این همایش بر آن تاکید داشتیم این بود که بتوانیم تم کارآفرینی را از بحث‌های درآمدزایی، اشتغال‌زایی و نوآوری‌های اقتصادی جدا کنیم و آن را به محدوده تفکر خلاق در بحث مسئولیت های اجتماعی انتقال دهیم؛ و این شرایطی است که در کشور ما عمر کوتاه‌تری نسبت به سایر کشورها دارد و در بسیاری از دیدگاه‌ها در کشور این مسئولیت اجتماعی تنها به عنوان کمک‌های مالی و خیریه تلقی می‌شود در صورتی که این مسئولیت در بخش‌های مختلف قابلیت استفاده و بهره‌برداری دارد و تنها محدود به تاسیس خریه‌ها نمی‌شود.
وی در این باره بیان کرد: همانطور که ما در یک مجموعه بخش آر اند دی را به عنوان یک ضرورت برای ایجاد نوآوری تعریف می‌کنیم باید بتوانیم در بحث مسئولیت اجتماعی نیز چنین باید بتوانیم این موضوع را به عنوان یک نیاز در فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی مطرح کنیم و باید به آن بها داده شود.
در کشورهای غربی مسئولیت اجتماعی سال‌هاست که به عنوان یکی از موضوعات اصلی در حال پیگیری است و همواره مسئولیت اجتماعی به عنوان یکی از مسئولیت‌های یک سازمان تلقی می‌شود.
رئیس کانون آفرینی درباره همراه شدن بخش‌های دولتی در بحث مسئولیت های اجتماعی در کشور نیز تاکید کرد: اگرچه دولت به عنوان قوه مجریه و مجلس به عنوان نهاد قانون‌گذار می‌توانند تاثیرات مطلوبی را در وضع مقررات مسئولیت اجتماعی و اجرای آن در بخش‌های مختلف داشته باشند، تاکید ما در این باره بیشتر بر پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در این روند است.

مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها را قابل‌اعتماد می‌کند
ابوالفضل کیانی بختیاری رئیس سازمان مدیریت صنعتی ایران نیز یکی دیگر از سخنرانان در این همایش بود که در حوزه کارآفرینی اجتماعی به ایراد سخنرانی پرداخت.
کیانی بختیاری در گفت‌و ‌گو با صمت نیز با تاکید بر مسئوایت اجتماعی عنوان کرد: در دنیای امروز حرکت و جهت‌گیری بنگاه‌های اقتصادی به نحوی است که سودآوری هدف دوم آنها تلقی می‌شود و توجه به مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی در درجه اول اهمیت قرار گرفته است.
وی در این زمینه افزود: جالب اینکه در این راستا ‌بنگاه‌هایی که به مسائل اجتماعی و اخلاق‌محوری توجه بیشتری دارند، از نظر مالی نیز سودآورتر هستند زیرا جامعه به این مجموعه ها اعتماد بیشتری دارد و به همین دلیل می‌توان از ایفای مسئولیت اجتماعی به عنوان یکی از عوامل موثر بر درآمدزایی بنگاه‌های متعالی نیز یاد کرد.
کیانی بختیاری تاکید کرد: در کشور ما نیز به‌خصوص پس از همه‌گیری ویروس کرونا توجه به این ابعاد پررنگ‌تر از گذشته شد و مسائلی مثل آموز‌های دورکاری و حمایت از بنگاه ها و نیز کمک به خریداری تجهیزات پزشکی و بهداشتی و همین ‌طور جلوگیری از تعدیل نیروی انسانی از جمله مسائلی بود که در این دوران مورد توجه قرار گرفت؛ طبیعی است که بنگاه هایی که در دوران کرونا در این زمینه به شکل مطلوبی ایفای نقش کردند، در پساکرونا نیز با اقبال بیشتری مواجه خواهند بود.

فعالیت داوطلبانه کافی نیست
محمودرضا طاهری، رئیس اداره استاندارد استان تهران یکی دیگر از سخنرانان همایش کارآفرینان و مسئولیت‌های اجتماعی بود که به نقش و جایگاه مسئولیت اجتماعی در بنگاه‌های اقتصادی پرداخت…
طاهری در گفت‌و‌گو با صمت درباره نقش کارآفرینان در انجام مسئولیت‌های اجتماعی اظهار کرد:‌ بر اساس تعریف‌ها کارآفرین کسی است که سازمان و اقتصاد را زنده می‌کند اما آیا به هر قیمتی می‌توان این اقتصاد را زنده کرد؟! در واقع در کنار این کار باید مسئولیت هایی وجود داشته باشد؛ و یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که باید در بحث کارآفرینی وجود داشته باشد، بحث مسئولیت‌های اجتماعی است.
وی در این باره افزود: مسئولیت اجتماعی از آنچه که امروز در کشور ما از آن برداشت می‌شود بسیار فراتر است. مسئولیت اجتماعی فقط این نیست که ما در کنار بیمارستانی که احداث می‌کنیم یک هتل هم برای همراهان بیمار ایجاد کنیم ولی از سوی دیگر زباله‌های بیمارستانی را به راحتی رها کنیم و بعد ادعا کنیم که ما همه شرایط را برای بیماران مهیا کرده‌ایم. ما نه تنها در قبال افراد که حتی در برابر سهامدار خود، مشتریان، طبیعت و زمین هم مسئولیم و مجموعه این عوامل مسئولیت اجتماعی هستند.
طاهری بیان کردسازمان بین المللی استاندارد در سال ۲۰۱۰ میلادی گایدلاینی را درباره مسئولیت اجتماعی منتشر کرد که استاندارد ایزو ۲۶۰۰۰ است. زمانی که ما می‌خواست این استاندارد را تنظیم کند فریاد بسیاری از دولت‌ها و دولتمردان بلند شد که این دستورالعمل ما را از بین خواهد برد ولی امروز همه در حال استفاده از آن هستند. ما نیز در آن مقطع باید آن استاندارد را ایرانیزه می‌کردیم و به کار می‌بستیم اما با این کار موافقت نشد و ما تازه در سال گذشته و با یک دهه فاصله اقدام به این کار کردیم. و جالب اینکه موضوعاتی مثل کودکان کار که امروز به یکی از چالش‌های ما در کشور تبدیل شده یکی از موارد مورد تاکید این استاندارد است.

مسئولیت اجتماعی سودآور است
سیدناصر موسوی لارگانی
رئیس فراکسیون کارآفرینی مجلس شورای اسلامی

مسئولیت اجتماعی یکی از ابعاد مهم فعالیت‌های اقتصادی در دنیای امروز است و یکی از برنامه ‌هایی که کارآفرینان دولتی، خصولتی و بخش خصوصی باید در اجرای فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی خود مدنظر داشته باشند، پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی است که در سال‌های اخیر در برنامه‌ریزی‌های کلان کشورهای پیشرو در حوزه اقتصاد، تجارت و فناوری جایگاه ویژه‌ای داشته است.
اگر قرار باشد یک فعال اقتصادی و کارآفرین بخواهد برای درآمدزایی، با فعالیت خود در یک منطقه از کشور، آن را با آلودگی زیست‌محیطی مواجه کند، در واقع با نگاه انحصاری به سودآوری خود،‌ سلامت و منافع دیگر افراد را با خطرات جدی و اساسی مواجه می‌کند. به همین دلیل هر بنگاه و موسسه اقتصادی باید برای کاهش اثرات سوء این فعالیت‌ها اقدامات مثبتی را انجام دهد. علاوه بر این حضور یک کارآفرین در یک منطقه باید به رفع برخی از مشکلات مردم در آن نواحی بینجامد. سلما، ایجاد اشتغال و خدمات رفاهی برای مردمی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند می‌تواند یکی از این موارد باشد.
به عنوان مثال مردم مناطقی مثل عسلویه در کشور ما که منطقه زیست آنها دارای منابع عظیم گازی است، نباید تا این حد دچار محرومیت باشند؛ یعنی مسئولیت اجتماعی یک کارآفرین در این منطقه این است که از حاشیه سود فعالیت خود برای رفاه و رضایت‌مندی مردم آن مناطق هزینه کند؛ هزینه‌ای که در واقع یک سرمایه‌گذاری برای مردم و کشور باشد.
در برخی موارد این‌طور عنوان می‌شود که بحث مسئولیت‌های اجتماعی می‌تواند به عنوان یک الزام قانونی برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی مطرح شود. در این زمینه باید گفت ما در کشور کمبود قانون نداریم؛ البته نیاز به اصلاح برخی قوانین وجود دارد تا مسئولیت‌های اجتماعی در اولویت کاری بنگاه‌های اقتصادی قرار گیرد تا مواردی مانند آلایندگی‌های محیطی، موضوع پساب‌ها و استفاده از مواد برگشت‌پذیر به طبیعت در این بخش برطرف شود ولی کمتر در این حوزه نیاز به قانون‌گذاری حس می‌شود.